Pulse Electronics Corporation DPC-40-20B60
DPC-40-20B60 picture photo
Mfg. Part Number
DPC-40-20B60
Brief Description
XFRMR LAMINATED 1VA THRU HOLE
Datasheet Download
DPC-40-20B60.pdf
Availability of DPC-40-20B60
QUANTITY
DPC-40-20B60 Order Process
Ship out your order
Specifications of DPC-40-20B60
Internal Part NumberEIS-DPC-40-20B60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesPC Plug-In
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 20V, Series 40V
Current - Output (Max)Parallel 40mA, Series 20mA
Center TapNo
Power - Max1 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension25.40mm L x 34.93mm W
Height - Seated (Max)21.08mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPC-40-20B60
Related LinksDPC-40, DPC-40-20B60 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
DPC-40-20B60 Details Description
Related parts for DPC-40-20B60
5 CIR MTA-100 CONN GREN 30AU datasheet.pdf
WASHER FLAT 1/4 NYLON datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 0.7A SC74-6 datasheet.pdf
ANTENNA RUBB DUCK 2.4GHZ 5"CABLE datasheet.pdf
FAN BLOWER 120X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 100A DINRAIL datasheet.pdf
HIGH-OFF-LOW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN RA datasheet.pdf