CUI Inc. DPD050055-Z6N-TC
DPD050055-Z6N-TC picture photo
Mfg. Part Number
DPD050055-Z6N-TC
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 3W
Datasheet Download
DPD050055-Z6N-TC.pdf
Availability of DPD050055-Z6N-TC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DPD050055-Z6N-TC Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD050055-Z6N-TC
Internal Part NumberEIS-DPD050055-Z6N-TC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output5V
Current - Output (Max)550mA
Power (Watts)3W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Size / Dimension2.63" L x 1.65" W x 1.17" H (66.7mm x 41.8mm x 29.6mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max3W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD050055-Z6N-TC
Related LinksDPD05005, DPD050055-Z6N-TC Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD050055-Z6N-TC Details Description
Related parts for DPD050055-Z6N-TC
JFET N-CH 1MA 125MW SSMINI-3 datasheet.pdf
IC CONTRLR HOTSWAP POSVOLT 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 43.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RELAY SSR 480VAC 40A LED-TRIAC datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONVRTR DC/DC 0.7-5.5V 20A SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf