CUI Inc. DPD055050-P6/RP
DPD055050-P6/RP picture photo
Mfg. Part Number
DPD055050-P6/RP
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5.5V 3W
Datasheet Download
DPD055050-P6/RP.pdf
Availability of DPD055050-P6/RP
QUANTITY
DPD055050-P6/RP Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD055050-P6/RP
Internal Part NumberEIS-DPD055050-P6/RP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output5.5V
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts)3W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.5mm
Size / Dimension2.36" L x 1.99" W x 1.61" H (60.0mm x 50.5mm x 41.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max3W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD055050-P6/RP
Related LinksDPD0550, DPD055050-P6/RP Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD055050-P6/RP Details Description
Related parts for DPD055050-P6/RP
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC CTRLR HOTSWAP PCI BUS 16SSOP datasheet.pdf
IC QUAD DIFF PECL DRVR 16-SOIC datasheet.pdf
POWER STRP 19"15A 6OUT 6'CRD BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70NS 48TFBGA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CAP POLY 220UF 20% 25V T/H datasheet.pdf