CUI Inc. DPD055050-P7/RP
DPD055050-P7/RP picture photo
Mfg. Part Number
DPD055050-P7/RP
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5.5V 3W
Datasheet Download
DPD055050-P7/RP.pdf
Availability of DPD055050-P7/RP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DPD055050-P7/RP Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD055050-P7/RP
Internal Part NumberEIS-DPD055050-P7/RP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output5.5V
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts)3W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.3mm I.D. x 3.5mm O.D. x 8.5mm
Size / Dimension2.36" L x 1.99" W x 1.61" H (60.0mm x 50.5mm x 41.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max3W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD055050-P7/RP
Related LinksDPD0550, DPD055050-P7/RP Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD055050-P7/RP Details Description
Related parts for DPD055050-P7/RP
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf