CUI Inc. DPD055050-P9/RP
DPD055050-P9/RP picture photo
Mfg. Part Number
DPD055050-P9/RP
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5.5V 3W
Datasheet Download
DPD055050-P9/RP.pdf
Availability of DPD055050-P9/RP
QUANTITY
DPD055050-P9/RP Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD055050-P9/RP
Internal Part NumberEIS-DPD055050-P9/RP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output5.5V
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts)3W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.1mm I.D. x 3.8mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.36" L x 1.99" W x 1.61" H (60.0mm x 50.5mm x 41.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max3W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD055050-P9/RP
Related LinksDPD0550, DPD055050-P9/RP Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD055050-P9/RP Details Description
Related parts for DPD055050-P9/RP
FIXED IND 33UH 208MA 2.76 OHM TH datasheet.pdf
IC DAC 16BIT DUAL R-R VOUT 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.07 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FILTER EMI 27000 PF C TYPE datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.645" 5MM 3LD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
RES 12.589K OHM 0.3W 0.01% RAD datasheet.pdf