CUI Inc. DPD055050-Z6P
DPD055050-Z6P picture photo
Mfg. Part Number
DPD055050-Z6P
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5.5V 3W
Datasheet Download
DPD055050-Z6P.pdf
Availability of DPD055050-Z6P
QUANTITY
DPD055050-Z6P Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD055050-Z6P
Internal Part NumberEIS-DPD055050-Z6P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output5.5V
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts)3W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Size / Dimension2.36" L x 1.99" W x 1.61" H (60.0mm x 50.5mm x 41.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max3W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD055050-Z6P
Related LinksDPD055, DPD055050-Z6P Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD055050-Z6P Details Description
Related parts for DPD055050-Z6P
CONN EDGECARD 12POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.7V VSOF5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 585MA 280 MOHM datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V HCSL 20PPM 5X7MM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FAN AXIAL 38X28MM 12VDC WIRE datasheet.pdf