CUI Inc. DPD060020-P12P-SZ
DPD060020-P12P-SZ picture photo
Mfg. Part Number
DPD060020-P12P-SZ
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 1W
Datasheet Download
DPD060020-P12P-SZ.pdf
Availability of DPD060020-P12P-SZ
QUANTITY
DPD060020-P12P-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD060020-P12P-SZ
Internal Part NumberEIS-DPD060020-P12P-SZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output6V
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts)1W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 0.7mm I.D. x 2.4mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.15" L x 1.67" W x 1.46" H (54.5mm x 42.5mm x 37.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max1W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD060020-P12P-SZ
Related LinksDPD06002, DPD060020-P12P-SZ Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD060020-P12P-SZ Details Description
Related parts for DPD060020-P12P-SZ
IC XDCP 100TAP 10K 3-WIRE 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 7A FIN datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SENSOR PRES 30PSI ABSO 5V SMT datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 25POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH OPEN DRAIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 2.3NH 1A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 5.05A 24 MOHM datasheet.pdf