CUI Inc. DPD090010-P12/RP-SZ
DPD090010-P12/RP-SZ picture photo
Mfg. Part Number
DPD090010-P12/RP-SZ
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 900MW
Datasheet Download
DPD090010-P12/RP-SZ.pdf
Availability of DPD090010-P12/RP-SZ
QUANTITY
DPD090010-P12/RP-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD090010-P12/RP-SZ
Internal Part NumberEIS-DPD090010-P12/RP-SZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Input TypeCord
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output9V
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts)900mW
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 0.7mm I.D. x 2.35mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.15" L x 1.67" W x 1.46" H (54.5mm x 42.5mm x 37.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max900mW
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD090010-P12/RP-SZ
Related LinksDPD090010, DPD090010-P12/RP-SZ Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD090010-P12/RP-SZ Details Description
Related parts for DPD090010-P12/RP-SZ
FIXED IND 150UH 114MA 6.05 OHM datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1W MONO 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
INSULATION PUNCH (I2 DIE) datasheet.pdf
ACCESS BOARD APOLLO W/TERM BLCK datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.3A 300 MOHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf