CUI Inc. DPD090010-Z5N-SZ
DPD090010-Z5N-SZ picture photo
Mfg. Part Number
DPD090010-Z5N-SZ
Brief Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 9V 900MW
Datasheet Download
DPD090010-Z5N-SZ.pdf
Availability of DPD090010-Z5N-SZ
QUANTITY
DPD090010-Z5N-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD090010-Z5N-SZ
Internal Part NumberEIS-DPD090010-Z5N-SZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output9V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)900mW
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.15" L x 1.67" W x 1.46" H (54.5mm x 42.5mm x 37.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max900mW
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD090010-Z5N-SZ
Related LinksDPD09001, DPD090010-Z5N-SZ Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD090010-Z5N-SZ Details Description
Related parts for DPD090010-Z5N-SZ
CONN HEADER .100 SINGL R/A 35POS datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 470 OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 1.27M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf