CUI Inc. DPD090100-P12N
DPD090100-P12N picture photo
Mfg. Part Number
DPD090100-P12N
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 9W
Datasheet Download
DPD090100-P12N.pdf
Availability of DPD090100-P12N
QUANTITY
DPD090100-P12N Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD090100-P12N
Internal Part NumberEIS-DPD090100-P12N
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Input TypeCord
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output9V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)9W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 0.7mm I.D. x 2.35mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.72" L x 2.32" W x 1.81" H (94.5mm x 59.0mm x 46.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max9W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD090100-P12N
Related LinksDPD0901, DPD090100-P12N Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD090100-P12N Details Description
Related parts for DPD090100-P12N
SWITCH PUSH DPDT 0.5A 100V datasheet.pdf
CONN TERM BLK FIXED BRIDGE datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
FUSE HOLDER BLADE 80A IN LINE datasheet.pdf
CARD EDGE 12POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
RES MO 2W 2.21K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH DETECTION MULT 32-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100" GOLD datasheet.pdf
OSC MEMS 106.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf