CUI Inc. DPD090100-P14/RP
DPD090100-P14/RP picture photo
Mfg. Part Number
DPD090100-P14/RP
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 9W
Datasheet Download
DPD090100-P14/RP.pdf
Availability of DPD090100-P14/RP
QUANTITY
DPD090100-P14/RP Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD090100-P14/RP
Internal Part NumberEIS-DPD090100-P14/RP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Input TypeCord
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output9V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)9W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.7mm I.D. x 4.8mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.72" L x 2.32" W x 1.81" H (94.5mm x 59.0mm x 46.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max9W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD090100-P14/RP
Related LinksDPD09010, DPD090100-P14/RP Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD090100-P14/RP Details Description
Related parts for DPD090100-P14/RP
TERM BLOCK PLUG 12POS 3.5MM datasheet.pdf
VARISTOR CHASSIS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 18K OHM 8SIP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P-12POS ENCLOSED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 480W datasheet.pdf
RES 40 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS CBL PIN RA CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf