CUI Inc. DPD090100-P7P-TC
DPD090100-P7P-TC picture photo
Mfg. Part Number
DPD090100-P7P-TC
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 9W
Datasheet Download
DPD090100-P7P-TC.pdf
Availability of DPD090100-P7P-TC
QUANTITY
DPD090100-P7P-TC Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD090100-P7P-TC
Internal Part NumberEIS-DPD090100-P7P-TC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Region Utilized-
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output9V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)9W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 1.3mm I.D. x 3.5mm O.D. x 8.5mm
Size / Dimension3.72" L x 2.32" W x 1.81" H (94.5mm x 59.0mm x 46.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max9W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD090100-P7P-TC
Related LinksDPD09010, DPD090100-P7P-TC Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD090100-P7P-TC Details Description
Related parts for DPD090100-P7P-TC
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20DIP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
RES SMD 12.4 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 18POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
PLC-RSC-24DC/PMCT200/21HC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TO-39 datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf