CUI Inc. DPD120005-P12/RP-SZ
DPD120005-P12/RP-SZ picture photo
Mfg. Part Number
DPD120005-P12/RP-SZ
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 12V 600MW
Datasheet Download
DPD120005-P12/RP-SZ.pdf
Availability of DPD120005-P12/RP-SZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DPD120005-P12/RP-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD120005-P12/RP-SZ
Internal Part NumberEIS-DPD120005-P12/RP-SZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)50mA
Power (Watts)600mW
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 0.7mm I.D. x 2.35mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.15" L x 1.67" W x 1.46" H (54.5mm x 42.5mm x 37.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max600mW
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD120005-P12/RP-SZ
Related LinksDPD120005, DPD120005-P12/RP-SZ Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD120005-P12/RP-SZ Details Description
Related parts for DPD120005-P12/RP-SZ
IC FPGA 65 I/O 100TQFP datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 48TFBGA datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 27POS datasheet.pdf
RES SMD 500 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
QSFP MM50 OM2 ASSY OFNP datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 700K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf