CUI Inc. DPD120005-P13P-SZ
DPD120005-P13P-SZ picture photo
Mfg. Part Number
DPD120005-P13P-SZ
Brief Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 12V 600MW
Datasheet Download
DPD120005-P13P-SZ.pdf
Availability of DPD120005-P13P-SZ
QUANTITY
DPD120005-P13P-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD120005-P13P-SZ
Internal Part NumberEIS-DPD120005-P13P-SZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)50mA
Power (Watts)600mW
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.15" L x 1.67" W x 1.46" H (54.5mm x 42.5mm x 37.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max600mW
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD120005-P13P-SZ
Related LinksDPD12000, DPD120005-P13P-SZ Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD120005-P13P-SZ Details Description
Related parts for DPD120005-P13P-SZ
IC DRIVER DECODER 8DIG 28-CDIP datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 3A MT-3 datasheet.pdf
KIT CHAMPION SUPPRT ANGLE 1 PAIR datasheet.pdf
SW RTRY DP 1/4A .5-.75" PCB 28V datasheet.pdf
IC LI-ION/LI-POLY CTRLR 16QFN datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
FILTER ULTRA-COMPACT 3-PHASE 30A datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf