CUI Inc. DPD120005-P7P-SZ
DPD120005-P7P-SZ picture photo
Mfg. Part Number
DPD120005-P7P-SZ
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 12V 600MW
Datasheet Download
DPD120005-P7P-SZ.pdf
Availability of DPD120005-P7P-SZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DPD120005-P7P-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD120005-P7P-SZ
Internal Part NumberEIS-DPD120005-P7P-SZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)50mA
Power (Watts)600mW
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 1.3mm I.D. x 3.5mm O.D. x 8.5mm
Size / Dimension2.15" L x 1.67" W x 1.46" H (54.5mm x 42.5mm x 37.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max600mW
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD120005-P7P-SZ
Related LinksDPD12000, DPD120005-P7P-SZ Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD120005-P7P-SZ Details Description
Related parts for DPD120005-P7P-SZ
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
IC OPAMP VIDEO SNGL W/SD SOT23-6 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
LED RED 0603 SMD datasheet.pdf
CONN MAG-MATE 17-19AWG .187 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN 52POS MINI EXPRESS CARD SMD datasheet.pdf
35 DEGREE 5.00MM 6 ASY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf