CUI Inc. DPD1200080-Z6P-TK
DPD1200080-Z6P-TK picture photo
Mfg. Part Number
DPD1200080-Z6P-TK
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W
Datasheet Download
DPD1200080-Z6P-TK.pdf
Availability of DPD1200080-Z6P-TK
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DPD1200080-Z6P-TK Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD1200080-Z6P-TK
Internal Part NumberEIS-DPD1200080-Z6P-TK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)800mA
Power (Watts)10W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.72" L x 2.32" W x 1.81" H (94.5mm x 59.0mm x 46.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max10W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD1200080-Z6P-TK
Related LinksDPD12000, DPD1200080-Z6P-TK Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD1200080-Z6P-TK Details Description
Related parts for DPD1200080-Z6P-TK
SOCKET PLUG IN FOR JW2 RELAYS datasheet.pdf
TEST CLIP 52PIN 13X13 PLCC datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 6.2UH 2.5A 26 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS T/H R/A datasheet.pdf
TX RELAY 2 FORM C 12V datasheet.pdf