CUI Inc. DPD120010-P12/RP-DK
DPD120010-P12/RP-DK picture photo
Mfg. Part Number
DPD120010-P12/RP-DK
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 1W
Datasheet Download
DPD120010-P12/RP-DK.pdf
Availability of DPD120010-P12/RP-DK
QUANTITY
DPD120010-P12/RP-DK Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD120010-P12/RP-DK
Internal Part NumberEIS-DPD120010-P12/RP-DK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts)1W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 0.7mm I.D. x 2.4mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.20" L x 1.50" W x 1.34" H (56.0mm x 38.0mm x 34.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max1W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD120010-P12/RP-DK
Related LinksDPD120010, DPD120010-P12/RP-DK Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD120010-P12/RP-DK Details Description
Related parts for DPD120010-P12/RP-DK
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC REG BCK BST ADJ DL SYNC 24QFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES 100 OHM 5% FUSE WW datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 100K 10UMAX datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 480MA 3.4 OHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 14K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf