CUI Inc. DPD120010-Z7N-DK
DPD120010-Z7N-DK picture photo
Mfg. Part Number
DPD120010-Z7N-DK
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 1W
Datasheet Download
DPD120010-Z7N-DK.pdf
Availability of DPD120010-Z7N-DK
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DPD120010-Z7N-DK Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD120010-Z7N-DK
Internal Part NumberEIS-DPD120010-Z7N-DK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts)1W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 1.3mm I.D. x 3.5mm O.D. x 8.5mm
Size / Dimension2.20" L x 1.50" W x 1.34" H (56.0mm x 38.0mm x 34.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max1W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD120010-Z7N-DK
Related LinksDPD12001, DPD120010-Z7N-DK Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD120010-Z7N-DK Details Description
Related parts for DPD120010-Z7N-DK
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 200KHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC MULTICH RS232 DVR/RCVR 32VQFN datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SC59-3 datasheet.pdf
IC PWR MGMT E INK 48VQFN datasheet.pdf
ANT OMNIDIR DUAL 6DBI 12"SMA FEM datasheet.pdf
CAP TANT 0.39UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1.2A AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf