CUI Inc. DPD120020-P1P-SZ
DPD120020-P1P-SZ picture photo
Mfg. Part Number
DPD120020-P1P-SZ
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 2W
Datasheet Download
DPD120020-P1P-SZ.pdf
Availability of DPD120020-P1P-SZ
QUANTITY
DPD120020-P1P-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD120020-P1P-SZ
Internal Part NumberEIS-DPD120020-P1P-SZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts)2W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Tip, Negative Sleeve
Operating Temperature-
Output ConnectorPhono Plug, 3.5mm O.D. x 14.5mm
Size / Dimension2.15" L x 1.67" W x 1.46" H (54.5mm x 42.5mm x 37.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max2W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD120020-P1P-SZ
Related LinksDPD12002, DPD120020-P1P-SZ Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD120020-P1P-SZ Details Description
Related parts for DPD120020-P1P-SZ
CONN 2MM HEADER 175POS STR GOLD datasheet.pdf
EXPANDABLE DIGITAL PNP FO AMP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
IC VOLT COMPARATOR QUAD 14-SOIC datasheet.pdf
TRANS S-BAND PWR ACC-2 SOT1135 datasheet.pdf
CONN COUPLR RCPT MTP-MTP SIMPLEX datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A 7DDPAK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SP CAP, HX SERIES, 20VDC, 47UF datasheet.pdf