CUI Inc. DPD120020-P6/RN-SZ
DPD120020-P6/RN-SZ picture photo
Mfg. Part Number
DPD120020-P6/RN-SZ
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 2W
Datasheet Download
DPD120020-P6/RN-SZ.pdf
Availability of DPD120020-P6/RN-SZ
QUANTITY
DPD120020-P6/RN-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD120020-P6/RN-SZ
Internal Part NumberEIS-DPD120020-P6/RN-SZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts)2W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.5mm
Size / Dimension2.15" L x 1.67" W x 1.46" H (54.5mm x 42.5mm x 37.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max2W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD120020-P6/RN-SZ
Related LinksDPD120020, DPD120020-P6/RN-SZ Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD120020-P6/RN-SZ Details Description
Related parts for DPD120020-P6/RN-SZ
CAP CER 10000PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN TERM CLAMP 10X3 RAIL 15-28 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf