CUI Inc. DPD120030-P12P-TC
DPD120030-P12P-TC picture photo
Mfg. Part Number
DPD120030-P12P-TC
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 4W
Datasheet Download
DPD120030-P12P-TC.pdf
Availability of DPD120030-P12P-TC
QUANTITY
DPD120030-P12P-TC Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD120030-P12P-TC
Internal Part NumberEIS-DPD120030-P12P-TC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)300mA
Power (Watts)4W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 0.7mm I.D. x 2.35mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.36" L x 1.99" W x 1.61" H (60.0mm x 50.5mm x 41.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max4W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD120030-P12P-TC
Related LinksDPD12003, DPD120030-P12P-TC Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD120030-P12P-TC Details Description
Related parts for DPD120030-P12P-TC
CONN RCPT 3POS 26AWG MTA-100 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 1MM datasheet.pdf
RES 619K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 76000UF 40V SCREW datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RCPT ASSY DIM PHTCNTRL 3/4 datasheet.pdf
750 TB SP CLA DIP SOLDER datasheet.pdf
TV 4C 4#8(TWIN) SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf