CUI Inc. DPD120030-Z6P-TC
DPD120030-Z6P-TC picture photo
Mfg. Part Number
DPD120030-Z6P-TC
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 4W
Datasheet Download
DPD120030-Z6P-TC.pdf
Availability of DPD120030-Z6P-TC
QUANTITY
DPD120030-Z6P-TC Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD120030-Z6P-TC
Internal Part NumberEIS-DPD120030-Z6P-TC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)300mA
Power (Watts)4W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Size / Dimension2.36" L x 1.99" W x 1.61" H (60.0mm x 50.5mm x 41.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max4W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD120030-Z6P-TC
Related LinksDPD12003, DPD120030-Z6P-TC Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD120030-Z6P-TC Details Description
Related parts for DPD120030-Z6P-TC
IC DRIVER BRIDGE 3-PHASE 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
NO CONTROLLER, SCT3210 15.65" 8" datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf