CUI Inc. DPD120050-P1/R
DPD120050-P1/R picture photo
Mfg. Part Number
DPD120050-P1/R
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Datasheet Download
DPD120050-P1/R.pdf
Availability of DPD120050-P1/R
QUANTITY
DPD120050-P1/R Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD120050-P1/R
Internal Part NumberEIS-DPD120050-P1/R
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts)6W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Tip, Negative Sleeve
Operating Temperature-
Output ConnectorPhono Plug, 3.5mm O.D. x 14.5mm
Size / Dimension-
Approvals-
Power (Watts) - Max6W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD120050-P1/R
Related LinksDPD1200, DPD120050-P1/R Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD120050-P1/R Details Description
Related parts for DPD120050-P1/R
RES SMD 390 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 8POS datasheet.pdf
APPLIANCE INLET W/FILTER 20A datasheet.pdf
RES 626K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
21+21 DIL SMT PICK/PLACE HDR datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
XCEDE RGHT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 68POS datasheet.pdf