CUI Inc. DPD120050-P12N
DPD120050-P12N picture photo
Mfg. Part Number
DPD120050-P12N
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Datasheet Download
DPD120050-P12N.pdf
Availability of DPD120050-P12N
QUANTITY
DPD120050-P12N Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD120050-P12N
Internal Part NumberEIS-DPD120050-P12N
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts)6W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 0.7mm I.D. x 2.35mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.36" L x 1.99" W x 1.61" H (60.0mm x 50.5mm x 41.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max6W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD120050-P12N
Related LinksDPD1200, DPD120050-P12N Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD120050-P12N Details Description
Related parts for DPD120050-P12N
CONN ADAPTER BRD 4RCM3XXX datasheet.pdf
BOARD DAUGHTER ICEPIC3 datasheet.pdf
BOX BRKR S STEEL GRAY 9"L X 24"W datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND GREEN/WHITE datasheet.pdf
CAP CER 5.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
SWITCH DIP TOGGLE 2POS datasheet.pdf
FIXED IND 2UH 13A 4.6 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 70A 80VDC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
5.0MM EURO HEADER RA ME HT GRN 2 datasheet.pdf