CUI Inc. DPD120050-P6/RP
DPD120050-P6/RP picture photo
Mfg. Part Number
DPD120050-P6/RP
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Datasheet Download
DPD120050-P6/RP.pdf
Availability of DPD120050-P6/RP
QUANTITY
DPD120050-P6/RP Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD120050-P6/RP
Internal Part NumberEIS-DPD120050-P6/RP
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts)6W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.5mm
Size / Dimension2.36" L x 1.99" W x 1.61" H (60.0mm x 50.5mm x 41.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max6W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD120050-P6/RP
Related LinksDPD1200, DPD120050-P6/RP Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD120050-P6/RP Details Description
Related parts for DPD120050-P6/RP
CONN SPRING CONT 52 POS .197 SMD datasheet.pdf
IC DAC SOFTSPAN 12BIT 16-SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG INLINE 8POS STR SOLDER datasheet.pdf