CUI Inc. DPD120050-P7P-TC
DPD120050-P7P-TC picture photo
Mfg. Part Number
DPD120050-P7P-TC
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Datasheet Download
DPD120050-P7P-TC.pdf
Availability of DPD120050-P7P-TC
QUANTITY
DPD120050-P7P-TC Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD120050-P7P-TC
Internal Part NumberEIS-DPD120050-P7P-TC
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts)6W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 1.3mm I.D. x 3.5mm O.D. x 8.5mm
Size / Dimension2.36" L x 1.99" W x 1.61" H (60.0mm x 50.5mm x 41.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max6W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD120050-P7P-TC
Related LinksDPD12005, DPD120050-P7P-TC Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD120050-P7P-TC Details Description
Related parts for DPD120050-P7P-TC
RES SMD 18.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 4.5A 26 MOHM SMD datasheet.pdf
IC FPGA 57 I/O 68PLCC datasheet.pdf
12-10 AWG STEEL HI-TEMP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 2A 24VDC datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 22AWG BLUE 100' datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER RED datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 1.25MM 8POS SMD R/A datasheet.pdf