CUI Inc. DPD120080-P5N
DPD120080-P5N picture photo
Mfg. Part Number
DPD120080-P5N
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W
Datasheet Download
DPD120080-P5N.pdf
Availability of DPD120080-P5N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DPD120080-P5N Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD120080-P5N
Internal Part NumberEIS-DPD120080-P5N
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)800mA
Power (Watts)10W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Size / Dimension3.70" L x 2.32" W x 1.81" H (94.0mm x 59.0mm x 46.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max10W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD120080-P5N
Related LinksDPD120, DPD120080-P5N Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD120080-P5N Details Description
Related parts for DPD120080-P5N
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH DIP DPDT 1POS SMT 50V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 24V datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
FIXED IND 15MH 900MA 3.39 OHM TH datasheet.pdf
IC DAC QUAD 8BIT 2.7V LP 16-QSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.75A TO220-5 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW SMT3 datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1200PF 5% 630VDC 2DIP datasheet.pdf