CUI Inc. DPD120080-P6/RP-TC
DPD120080-P6/RP-TC picture photo
Mfg. Part Number
DPD120080-P6/RP-TC
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W
Datasheet Download
DPD120080-P6/RP-TC.pdf
Availability of DPD120080-P6/RP-TC
QUANTITY
DPD120080-P6/RP-TC Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD120080-P6/RP-TC
Internal Part NumberEIS-DPD120080-P6/RP-TC
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)800mA
Power (Watts)10W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.5mm
Size / Dimension3.72" L x 2.32" W x 1.81" H (94.5mm x 59.0mm x 46.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max10W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD120080-P6/RP-TC
Related LinksDPD120080, DPD120080-P6/RP-TC Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD120080-P6/RP-TC Details Description
Related parts for DPD120080-P6/RP-TC
IC VREF SERIES 3V 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH RAISED ACTUATOR 10 SEC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 40MHZ 8SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.6KV 300A DO200 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 2A DO214AA datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMA datasheet.pdf
LED AMST-UWBG NEU WHT 4000K 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.5333OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
POWER EMI/RFI FILTER 250A FLNGD datasheet.pdf