CUI Inc. DPD120080-P7N-TC
DPD120080-P7N-TC picture photo
Mfg. Part Number
DPD120080-P7N-TC
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W
Datasheet Download
DPD120080-P7N-TC.pdf
Availability of DPD120080-P7N-TC
QUANTITY
DPD120080-P7N-TC Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD120080-P7N-TC
Internal Part NumberEIS-DPD120080-P7N-TC
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)800mA
Power (Watts)10W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 1.3mm I.D. x 3.5mm O.D. x 8.5mm
Size / Dimension3.72" L x 2.32" W x 1.81" H (94.5mm x 59.0mm x 46.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max10W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD120080-P7N-TC
Related LinksDPD12008, DPD120080-P7N-TC Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD120080-P7N-TC Details Description
Related parts for DPD120080-P7N-TC
IC ETHERNET CONVERTER OAM 64PIN datasheet.pdf
BERGSTIK II SR STRAIGHT RET datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
RES 91 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V THRU HOLE datasheet.pdf