CUI Inc. DPD120080-P9/RP-TC
DPD120080-P9/RP-TC picture photo
Mfg. Part Number
DPD120080-P9/RP-TC
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W
Datasheet Download
DPD120080-P9/RP-TC.pdf
Availability of DPD120080-P9/RP-TC
QUANTITY
DPD120080-P9/RP-TC Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD120080-P9/RP-TC
Internal Part NumberEIS-DPD120080-P9/RP-TC
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)800mA
Power (Watts)10W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.05mm I.D. x 3.8mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.72" L x 2.32" W x 1.81" H (94.5mm x 59.0mm x 46.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max10W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD120080-P9/RP-TC
Related LinksDPD120080, DPD120080-P9/RP-TC Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD120080-P9/RP-TC Details Description
Related parts for DPD120080-P9/RP-TC
FIXED IND 180UH 720MA 630 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
EJC LTC.100"SHD HD.100"VER 15GLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 2W DO204AL datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK SPST 1A 90DEG datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 348 I/O 676FBGA datasheet.pdf
WASHER FLAT M4 NYLON BLACK datasheet.pdf
CABLE TIE, HOOK & LOOP, BLACK datasheet.pdf
MICRO 9C P /11 WHT 18" datasheet.pdf