CUI Inc. DPD120080-P9/RP
DPD120080-P9/RP picture photo
Mfg. Part Number
DPD120080-P9/RP
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W
Datasheet Download
DPD120080-P9/RP.pdf
Availability of DPD120080-P9/RP
QUANTITY
DPD120080-P9/RP Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD120080-P9/RP
Internal Part NumberEIS-DPD120080-P9/RP
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)800mA
Power (Watts)10W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.05mm I.D. x 3.8mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.70" L x 2.32" W x 1.81" H (94.0mm x 59.0mm x 46.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max10W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD120080-P9/RP
Related LinksDPD1200, DPD120080-P9/RP Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD120080-P9/RP Details Description
Related parts for DPD120080-P9/RP
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 30X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 10 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS SKT datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf