CUI Inc. DPD120080E-P6/RN
DPD120080E-P6/RN picture photo
Mfg. Part Number
DPD120080E-P6/RN
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W
Datasheet Download
DPD120080E-P6/RN.pdf
Availability of DPD120080E-P6/RN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DPD120080E-P6/RN Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD120080E-P6/RN
Internal Part NumberEIS-DPD120080E-P6/RN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input230VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)800mA
Power (Watts)10W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.5mm
Size / Dimension3.19" L x 2.20" W x 1.89" H (81.0mm x 56.0mm x 48.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max10W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD120080E-P6/RN
Related LinksDPD12008, DPD120080E-P6/RN Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD120080E-P6/RN Details Description
Related parts for DPD120080E-P6/RN
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON A 3.25-4.5MM WHT datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 133 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC COMPARATOR datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 10% 20W TO263 datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 3W DO204AL datasheet.pdf