Panduit DPF14-187FIB-3K
DPF14-187FIB-3K picture photo
Mfg. Part Number
DPF14-187FIB-3K
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp
Datasheet Download
DPF14-187FIB-3K.pdf
Availability of DPF14-187FIB-3K
QUANTITY
DPF14-187FIB-3K Order Process
Ship out your order
Specifications of DPF14-187FIB-3K
Internal Part NumberEIS-DPF14-187FIB-3K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesDiscoGrip™, ReelSmart™
PackagingReel
Terminal TypeStandard
GenderFemale
Tab Width0.187" (4.75mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall0.780" (19.81mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge14-16 AWG
InsulationFully Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
FeaturesButted Seam
ColorBlue
Contact MaterialBrass
Contact FinishTin
Insulation Diameter0.090" ~ 0.160" (2.29mm ~ 4.06mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPF14-187FIB-3K
Related LinksDPF14-1, DPF14-187FIB-3K Datasheet, Panduit Distributor
DPF14-187FIB-3K Details Description
Related parts for DPF14-187FIB-3K
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 5W datasheet.pdf
2400 MHZ RF BAND 5 CONFIG STICK datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS CABLE PIN datasheet.pdf