Panduit DPF14-250FIM-C
DPF14-250FIM-C picture photo
Mfg. Part Number
DPF14-250FIM-C
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp
Datasheet Download
DPF14-250FIM-C.pdf
Availability of DPF14-250FIM-C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DPF14-250FIM-C Order Process
Ship out your order
Specifications of DPF14-250FIM-C
Internal Part NumberEIS-DPF14-250FIM-C
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesDiscoGrip™
PackagingBulk
Terminal TypeStandard
GenderMale
Tab Width0.250" (6.35mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall0.900" (22.86mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge14-16 AWG
InsulationFully Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Features-
ColorBlue
Contact MaterialBrass
Contact FinishNickel
Insulation Diameter0.090" ~ 0.156" (2.29mm ~ 3.96mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPF14-250FIM-C
Related LinksDPF14-2, DPF14-250FIM-C Datasheet, Panduit Distributor
DPF14-250FIM-C Details Description
Related parts for DPF14-250FIM-C
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 530MA 520 MOHM datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.50V SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN SOCKET #16 CRIMP datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CRIMP PUNCH datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 8" 2A MED datasheet.pdf
RES 6.98 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf