Panduit DPF18-205FIB-C
DPF18-205FIB-C picture photo
Mfg. Part Number
DPF18-205FIB-C
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp
Datasheet Download
DPF18-205FIB-C.pdf
Availability of DPF18-205FIB-C
QUANTITY
DPF18-205FIB-C Order Process
Ship out your order
Specifications of DPF18-205FIB-C
Internal Part NumberEIS-DPF18-205FIB-C
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesDiscoGrip™
PackagingBulk
Terminal TypeStandard
GenderFemale
Tab Width0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall0.780" (19.81mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge18-22 AWG
InsulationFully Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Features-
ColorRed
Contact MaterialBrass
Contact FinishTin
Insulation Diameter0.080" ~ 0.133" (2.03mm ~ 3.38mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPF18-205FIB-C
Related LinksDPF18-2, DPF18-205FIB-C Datasheet, Panduit Distributor
DPF18-205FIB-C Details Description
Related parts for DPF18-205FIB-C
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 500V 1111 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 100MW SSSMINI3 datasheet.pdf
20P MTA100 CONN ASSY TAPE LF datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
150UF 250V 22.23X41.28 85C AXI datasheet.pdf