IXYS Corporation DPF80C200HB
DPF80C200HB picture photo
Mfg. Part Number
DPF80C200HB
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY GP 200V 40A TO247AD
Datasheet Download
DPF80C200HB.pdf
Availability of DPF80C200HB
QUANTITY
DPF80C200HB Order Process
Ship out your order
Specifications of DPF80C200HB
Internal Part NumberEIS-DPF80C200HB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesHiPerFRED²™
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.22V @ 40A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 200V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPF80C200HB
Related LinksDPF80, DPF80C200HB Datasheet, IXYS Corporation Distributor
DPF80C200HB Details Description
Related parts for DPF80C200HB
FIXED IND 250UH 3A 90 MOHM TH datasheet.pdf
TXRX RS-232 3MBPS 1X1 16TQFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 200MW SMINI2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
RES 5.36 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.348 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIN-POWER SHELL HOUSING D20 META datasheet.pdf
IC DGTL POT 50K 2CH 16SOIC datasheet.pdf
SS TIMR ON DLY, 100S ADJ, 48VAC/ datasheet.pdf