| Internal Part Number | EIS-DPFF12S12J-F | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Film Capacitors | |
| Series | DPFF | |
| Packaging | Bulk | |
| Capacitance | 0.012µF | |
| Tolerance | ±5% | |
| Voltage Rating - AC | 475V | |
| Voltage Rating - DC | 1200V (1.2kV) | |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 1.299" L x 0.650" W (33.00mm x 16.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.650" (16.50mm) | |
| Termination | PC Pins | |
| Lead Spacing | 0.720" (18.30mm) | |