Cornell Dubilier Electronics DPFF16S22J-F
DPFF16S22J-F picture photo
Mfg. Part Number
DPFF16S22J-F
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 5% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
DPFF16S22J-F.pdf
Availability of DPFF16S22J-F
QUANTITY
DPFF16S22J-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DPFF16S22J-F
Internal Part NumberEIS-DPFF16S22J-F
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.701" L x 0.850" W (43.20mm x 21.60mm)
Height - Seated (Max)0.850" (21.60mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.095" (27.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPFF16S22J-F
Related LinksDPFF16, DPFF16S22J-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DPFF16S22J-F Details Description
Related parts for DPFF16S22J-F
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 2.4GHZ WLAN SMD datasheet.pdf
RES 32.5 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT GREEN 0.30" CARLD datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 36UH 202MA 2.5 OHM TH datasheet.pdf