Cornell Dubilier Electronics DPFF2S68J-F
DPFF2S68J-F picture photo
Mfg. Part Number
DPFF2S68J-F
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
DPFF2S68J-F.pdf
Availability of DPFF2S68J-F
QUANTITY
DPFF2S68J-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DPFF2S68J-F
Internal Part NumberEIS-DPFF2S68J-F
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC155V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.949" L x 0.449" W (24.10mm x 11.40mm)
Height - Seated (Max)0.449" (11.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.374" (9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPFF2S68J-F
Related LinksDPFF2, DPFF2S68J-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DPFF2S68J-F Details Description
Related parts for DPFF2S68J-F
RES 9.09K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH REED SPST .5A 12-28 A/T datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1-INPUT 14SOIC datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 560 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 600MA 220 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 116 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0082UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf