IXYS Corporation DPG30C200HB
DPG30C200HB picture photo
Mfg. Part Number
DPG30C200HB
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY GP 200V 15A TO247AD
Datasheet Download
DPG30C200HB.pdf
Availability of DPG30C200HB
QUANTITY
DPG30C200HB Order Process
Ship out your order
Specifications of DPG30C200HB
Internal Part NumberEIS-DPG30C200HB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesHiPerFRED™
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 200V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPG30C200HB
Related LinksDPG30, DPG30C200HB Datasheet, IXYS Corporation Distributor
DPG30C200HB Details Description
Related parts for DPG30C200HB
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 60MHZ 16LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
BNDLE WIRELESS DERFMEGA128-22C02 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
RES 655 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOD LED HB ACRICH2 120V 290 LM datasheet.pdf
IC MULTICHIP CTLR PFC/HBC 24SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 17 OHM 10% 740W datasheet.pdf