IXYS Corporation DPG30P300PJ
DPG30P300PJ picture photo
Mfg. Part Number
DPG30P300PJ
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY 300V 30A ISOPLUS220
Datasheet Download
DPG30P300PJ.pdf
Availability of DPG30P300PJ
QUANTITY
DPG30P300PJ Order Process
Ship out your order
Specifications of DPG30P300PJ
Internal Part NumberEIS-DPG30P300PJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesHiPerFRED²™
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)300V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.28V @ 30A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 300V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseISOPLUS220™
Supplier Device PackageISOPLUS220™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPG30P300PJ
Related LinksDPG30, DPG30P300PJ Datasheet, IXYS Corporation Distributor
DPG30P300PJ Details Description
Related parts for DPG30P300PJ
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
MODULE COMPASS DGTL 2AXIS 24PLCC datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 66MHZ 256BGA datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHITE 100' datasheet.pdf
PAK50 CONN datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
BUSHING 0.984" NYLON BLACK datasheet.pdf