Cornell Dubilier Electronics DPM2W2P2K-F
DPM2W2P2K-F picture photo
Mfg. Part Number
DPM2W2P2K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 10% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
DPM2W2P2K-F.pdf
Availability of DPM2W2P2K-F
QUANTITY
DPM2W2P2K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DPM2W2P2K-F
Internal Part NumberEIS-DPM2W2P2K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesDPM
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.260" L x 0.591" W (32.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPM2W2P2K-F
Related LinksDPM2W, DPM2W2P2K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DPM2W2P2K-F Details Description
Related parts for DPM2W2P2K-F
TRANSMITTER ASK/FSK SGL TSSOP10 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 3A D2PAK datasheet.pdf
RES 1.50K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT GOLD SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
ML SENSOR ADAPTER KIT datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
IC SRAM 2M 128KX16 3.3V 44-TSOP datasheet.pdf
CAP TANT POLY 75UF 75V AXIAL datasheet.pdf