Cornell Dubilier Electronics DPP2P22K-F
DPP2P22K-F picture photo
Mfg. Part Number
DPP2P22K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
DPP2P22K-F.pdf
Availability of DPP2P22K-F
QUANTITY
DPP2P22K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DPP2P22K-F
Internal Part NumberEIS-DPP2P22K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesDPP
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC140V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.551" W (26.00mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.787" (20.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPP2P22K-F
Related LinksDPP2P, DPP2P22K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DPP2P22K-F Details Description
Related parts for DPP2P22K-F
RES SMD 59K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC LI-ION PROTECT CIRCUIT 16SSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80V 5A DO201AD datasheet.pdf
LED RGB DIFFUSED 4SMD datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf