Cornell Dubilier Electronics DPP6S22K-F
DPP6S22K-F picture photo
Mfg. Part Number
DPP6S22K-F
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
DPP6S22K-F.pdf
Availability of DPP6S22K-F
QUANTITY
DPP6S22K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DPP6S22K-F
Internal Part NumberEIS-DPP6S22K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesDPP
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.433" W (26.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPP6S22K-F
Related LinksDPP6S, DPP6S22K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DPP6S22K-F Details Description
Related parts for DPP6S22K-F
CONN RCPT .100" 4POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CBL RIBN 7COND 0.100 GRAY 100' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 20A 12V datasheet.pdf
RES SMD 4.32KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIP SWITCH datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20TVSOP datasheet.pdf
OSC VCXO 45.1584MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 51 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf