| Internal Part Number | EIS-DPPM16S1K-F | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Film Capacitors | |
| Series | DPPM | |
| Packaging | Bulk | |
| Capacitance | 10000pF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage Rating - AC | 500V | |
| Voltage Rating - DC | 1600V (1.6kV) | |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 1.220" L x 0.472" W (31.00mm x 12.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.925" (23.50mm) | |
| Termination | PC Pins | |
| Lead Spacing | 1.043" (26.50mm) | |