CUI Inc. DPR050030-P5/RN
DPR050030-P5/RN picture photo
Mfg. Part Number
DPR050030-P5/RN
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 2W
Datasheet Download
DPR050030-P5/RN.pdf
Availability of DPR050030-P5/RN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DPR050030-P5/RN Order Process
Ship out your order
Specifications of DPR050030-P5/RN
Internal Part NumberEIS-DPR050030-P5/RN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output5V
Current - Output (Max)300mA
Power (Watts)2W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.50" L x 1.72" W x 1.53" H (63.6mm x 43.7mm x 38.8mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max2W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPR050030-P5/RN
Related LinksDPR0500, DPR050030-P5/RN Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPR050030-P5/RN Details Description
Related parts for DPR050030-P5/RN
IC 8051 MCU 8K FLASH 48TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 datasheet.pdf
TVS DIODE 64.1VWM 104VC 1.5KE datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 22POS datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 348 OHM 1% 10W datasheet.pdf
MOSFET N CH 40V 90A DPAK datasheet.pdf
MODULAR DBL DOOR ENCL datasheet.pdf
RES 25.51K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf