CUI Inc. DPS090150-P7/RP
DPS090150-P7/RP picture photo
Mfg. Part Number
DPS090150-P7/RP
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 14W
Datasheet Download
DPS090150-P7/RP.pdf
Availability of DPS090150-P7/RP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DPS090150-P7/RP Order Process
Ship out your order
Specifications of DPS090150-P7/RP
Internal Part NumberEIS-DPS090150-P7/RP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region UtilizedNorth America
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 132 VAC
Voltage - Output9V
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts)14W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.3mm I.D. x 3.5mm O.D. x 8.5mm
Size / Dimension-
Approvals-
Power (Watts) - Max14W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPS090150-P7/RP
Related LinksDPS0901, DPS090150-P7/RP Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPS090150-P7/RP Details Description
Related parts for DPS090150-P7/RP
CONN HEADER 5.0MM 40PIN SMT datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RECEPT 100POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC REGISTERED TXRX 8BIT 52-QFP datasheet.pdf
MIN FEDERCONTACT datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 15V OUT datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 600A DIN datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 7.50MM PCB SLDR datasheet.pdf
RES SMD 77.7 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf