CUI Inc. DPS120083U-Z6P-DF
DPS120083U-Z6P-DF picture photo
Mfg. Part Number
DPS120083U-Z6P-DF
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W
Datasheet Download
DPS120083U-Z6P-DF.pdf
Availability of DPS120083U-Z6P-DF
QUANTITY
DPS120083U-Z6P-DF Order Process
Ship out your order
Specifications of DPS120083U-Z6P-DF
Internal Part NumberEIS-DPS120083U-Z6P-DF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)830mA
Power (Watts)10W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Size / Dimension3.35" L x 2.13" W x 0.78" H (85.0mm x 54.0mm x 19.8mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max10W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length47.2" (1.20m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPS120083U-Z6P-DF
Related LinksDPS12008, DPS120083U-Z6P-DF Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPS120083U-Z6P-DF Details Description
Related parts for DPS120083U-Z6P-DF
IC D-TYPE POS TRG SNGL 28PLCC datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 3A DO201AD datasheet.pdf
RES 51.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
BP LATCH FRAME LF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf