CUI Inc. DPS120085UPS-P12P
DPS120085UPS-P12P picture photo
Mfg. Part Number
DPS120085UPS-P12P
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W
Datasheet Download
DPS120085UPS-P12P.pdf
Availability of DPS120085UPS-P12P
QUANTITY
DPS120085UPS-P12P Order Process
Ship out your order
Specifications of DPS120085UPS-P12P
Internal Part NumberEIS-DPS120085UPS-P12P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)850mA
Power (Watts)10W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency60%
Operating Temperature10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 0.7mm I.D. x 2.35mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.36" L x 1.73" W x 0.98" H (60.0mm x 44.0mm x 25.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max10W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPS120085UPS-P12P
Related LinksDPS12008, DPS120085UPS-P12P Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPS120085UPS-P12P Details Description
Related parts for DPS120085UPS-P12P
IC FLASH 1MBIT 90NS 32DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 4.32 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 14-29V 700MA datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 12V 150W 12.5A datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 14POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 30NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 0.24 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf