CUI Inc. DPS120085UPS-P13/RP
DPS120085UPS-P13/RP picture photo
Mfg. Part Number
DPS120085UPS-P13/RP
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W
Datasheet Download
DPS120085UPS-P13/RP.pdf
Availability of DPS120085UPS-P13/RP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DPS120085UPS-P13/RP Order Process
Ship out your order
Specifications of DPS120085UPS-P13/RP
Internal Part NumberEIS-DPS120085UPS-P13/RP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)850mA
Power (Watts)10W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency60%
Operating Temperature10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.36" L x 1.73" W x 0.98" H (60.0mm x 44.0mm x 25.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max10W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPS120085UPS-P13/RP
Related LinksDPS120085, DPS120085UPS-P13/RP Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPS120085UPS-P13/RP Details Description
Related parts for DPS120085UPS-P13/RP
IC ADC 10BIT 40MSPS 3V 28-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5V 200MA SIP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR BQ24753 datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CTRLR INTERFCE W/MOSFT 16TQFN datasheet.pdf
RES 152K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 301 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 3-6 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
350 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
CABLE ETHERNET 8POS datasheet.pdf